Hizmetlerimiz


Domain Yönetimi

Bir internet sitesini ziyaret edebilmemiz için sunucu bilgisayarın IP adresini bilmemiz gerekir. Ip adresi ise sunucu bilgisayara atanan, 0 ile 255 arasında değişen dört ondalık sayıdan oluşan bir sistemdir.

İnternet sitelerinin Ip adreslerini akılda tutmak oldukça zor olduğundan, her sitenin IP adresini temsil eden bir isimlendirme sistemi geliştirilmiştir. Buna Domain Name System denir. (DNS)

Domain ifadesi bir internet sitesinin adının olduğu kısımdır ve Türkçesi alan adıdır. Yani bir internet sitesine erişmek için tarayıcıya yazılan kısma domain denilmektedir. Örneğin google.com bir alan adıdır.

Alan adları her site için özeldir. Site isminin başka bir kişi ya da kurum tarafından alınıp alınmadığı kontrol edilmelidir. Eğer isim kullanıma açıksa tescil edilebilir, değilse başka bir isim seçilir.

Domain uzantıları sitenin kuruluş amacına göre değişebilir. Bazı internet sitelerinin uzantıları .com ile biterken bazıları .net, .org ya da .gov vs ile bitebilir. Uzantıya göre ücretlendirmeleri de farklılık gösterebilir.

Domain kayıt işlemlerinin ana merkezi ABD'deki ICANN kurumudur. Bu kurum dünyadaki pek çok aracı kurum sayesinde domain tescillerini gerçekleştirir. Türkiye'de de pek çok domain tescil firması bulunmaktadır.

Yaygın bir uygulama olarak alan adları bir yıllığına kiralanır. Süresi bitmeden önce domain yöneticisine e-posta ya da SMS ile hatırlatma yapılır. Eğer domain halen kullanılmak isteniyorsa süresi bir yıl daha uzatılır.

Domain yenileme süreleri zamanında yapılmadığında geç yenileme bedeli ya da domain kaybı söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla domain yenileme zamanlarının düzenli olarak takip edilmesi önemlidir.

Domain tescili sürecinde nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda firmamız sizleri bilgilendirecektir. Hali hazırda domain tesciliniz bulunuyorsa mevcut adresiniz üzerinden yönetim işlemlerini sağlamaktayız.

Kullanıma açılan her domain için güvenlik sertifikası (SSL) yüklenmesi de gereklidir. Ücretli ya da ücretsiz olabilen bu sertifikalardan hangisine ihtiyacınız olduğu konusunda sizi bilgilendirmekteyiz.


Hosting Yönetimi

Bir internet sitesindeki resim, yazı, ses, video, kaynak kod gibi tüm içeriğin ziyaretçilere sunulmak üzere bir bilgisayar üzerinde tutulmasına hosting / barındırma denir.

Bu bilgisayar teknik olarak evde ya da ofiste kullandığımız bir bilgisayar dahi olabilir fakat bu durum risk ve maliyet açısından pek uygun olmadığı için tercih edilmez.

Barındırma hizmeti, barındırma işlemleri konusunda hizmetler sunan firmalardan kiralanır. İhtiyaç duyulan altyapı, alan genişliği, trafik vs gibi konular göz önüne alınmalıdır.

Kiralanan sunucu bilgisayarlara, internet sitesinde bulunması gereken her şey yüklenir, domain ve hosting arasında bağlantı sağlanır ve ziyaretçilerin kullanımına açılır.

Domain tescil firması ile barındırma firması aynı ya da farklı firma olabilir. Bu nedenle domain ve hosting arasındaki iletişim için teknik ayarlamalar gerekir.

Daha önce satın almış olduğunuz bir hosting paketiniz varsa ve talep ettiğiniz internet sitesi için uygunsa mevcut paketiniz üzerinden işlemlere devam edilebilir.

Eğer daha önce bir hosting hizmeti satın almadı iseniz ihtiyaç analizini yaptıktan sonra hangi özelliklerde bir hizmet paketine ihtiyacınız olduğunu belirtiyoruz.


Ürün Çekimi

İnternet siteleri için görseller olmazsa olmaz öğelerdir. Konuyla doğrudan bağlantılı nitelikli resimler ziyaretçileriniz üzerinde her zaman olumlu bir etki bırakır.

Ürün çekimlerini kendiniz yapabileceğiniz gibi bu konuyu profesyonel ekiplere de bırakmak isteyebilirsiniz. Bu durum; işinizin niteliği, tercihiniz ve ekonominiz ile alakalıdır.

Ürün çekimi yapılmadan önce mekanın ve ürünlerin hazırlanması, gerekli aksesuarların temin edilmiş olması ve yeterli zamanın ayrılması çok önemlidir.

Çekimler kimi zaman firma içerisinde kimi zaman da firma dışında yapılmaktadır. Bu durumda ürünlerin çekim yapılacak alana sağlıklı bir şekilde aktarılması gerekmektedir.

Ürün fotoğraflarının hangi mecralarda kullanılacağı da bir diğer önemli konulardan birisidir. Dolayısıyla aktif olunan sosyal mecranın belirtilmesi önem arz etmektedir.

İnternet sitenizde kullanılacak görsellerinizin uygun platformlar üzerinden bizlere iletilmesi gerekmektedir. Örneğin whatsapp üzerinden iletilmesini tercih etmemekteyiz.

Firmamızın hangi tür görsel çekimler yaptığı ve sizin ne tür çekimlere ihtiyacınız olduğunu görüşmelerimizde müşterilerimize belirtiyoruz.


İçerik Yönetimi

İnternet sitesinde sunulacak olan yazıların yazılması, konuyla ilgili görsel kaynakların oluşturulması, gerektiğinde güncellenmesi ve yönetilmesi işine içerik yönetimi denir.

İçerikler SEO ile uyumlu, başka sitelerden kopyala-yapıştır usuluyle alınmamış, ziyaretçiler için bilgilendirici ya da tanıtıcı nitelikte olmalıdır.

İçerikler oluşturulmadan önce internet sitesinin amacı, hedef kitlesi gibi unsurların öğrenilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kimi zaman firma ziyaretleri faydalı hatta gerekli olabilmektedir.

Hukuk, tıp, endüstriyel makinalar gibi uzmanlık gerektiren alanlarla ilgili içeriklerin üretildikten sonra konunun uzmanı kişilere iletilerek kontrol ettirilmelidir.

Kurumsallaşmış firmalar açısından yanlış içeriklerin yayımlanmış olması marka kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir durum olacağından içeriklere özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Range Bilişim olarak içeriklerinizin üretilmesi ya da güncellemesi noktasında gerekli özeni göstermekteyiz. Onayınız sonrasında sitenizde yayımlamaktayız.


Site Tasarım

Bir internet sitesinde sunulacak görsellerin ve metinlerin estetik bir bütünlük içinde düzenlenmesine web tasarım denilmektedir.

Web tasarım ile ilgili pek çok kavram ve teknik yaklaşım bulunmaktadır. Ayrıca bu süreçleri digital olarak tasarlamak için de pek çok farklı platform kullanılmaktadır.

Bir internet sitesinde kullanılacak fotoğrafın eni, boyu, kenarlığı, kenar boşluğu, filtresi vs üzerinde düşünülen, nasıl olacağına karar verilen bir konudur.

Yine bir yazının tipi, rengi, büyüklüğü, satır aralarındaki boşluklar, sağa ya da sola yaslanması gibi konular da nasıl olacağı tasarlanan detaylardan bazılarıdır.

İnternet sitesinde kullanılacak olan dil de tasarımı etkilemektedir. Soldan sağa doğru kullanılan bir dil ile sağdan sola doğru kullanılan bir dilin tasarımı farklı olabilmektedir.

Günümüzde bir internet sitesi tasarımı için bazı konular artık olmazsa olmaz kabul edilmiştir ve bunları sağlamayan siteler ziyaretçiler tarafından hoş karşılanmamaktadır.

Örneğin duyarlı tasarım (responsive design) yaklaşımı bunlardan biridir. Bu yaklaşım; bir internet sitesinin farklı cihazlar üzerinden siteye erişen kullanıcılara en uygun görünümü sağlaması demektir.

Günümüzde akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşması nedeniyle internet sitesilerinin duyarlı olması, özellikle mobil uyumlu olması çok önemli hale gelmiştir.

Range Bilişim olarak yapımını üstlendiğimiz tüm internet sitelerini bir standart olarak mobil uyumlu olarak inşa ediyoruz.


Temel SEO

SEO, search engine optimization ifadesinin kısaltılmış halidir ve arama motorlarının politikalarına uygun olarak yapılan bir dizi iyileştirmeleri kapsayan süreci ifade eder.

Arama motorları insanların daha iyi bir web sitesi ziyareti deneyimi yaşaması için çeşitli analizler yaparlar, kendi algoritmalarını oluştururlar ve bunları yayımlarlar.

Bu analizler kapsamında internet kullanıcılarının eğilimleri, alışkanlıkları, kullandıkları cihazlar, bağlantı hızları vs arama motorları tarafından takip edilir.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan arama motoru Google olduğu için SEO çalışmalarında yoğun olarak Google yönergeleri takip edilmeye çalışılır.

SEO çalışmasındaki ana hedef, internet sitesinin arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkması, internet sitesinin hızlı açılması, siteyle kullanıcı arasında güvenli bir bağlantı kurulması vs gibi durumlardır.

SEO çalışmaları başlı başına bir uzmanlık alanı olduğundan ve her firmanın SEO çalışması için talebi de olmadığından müşterilerimize bir standart olarak temel SEO ayarlarını sunmaktayız.

Güvenli bağlantı için SSL sertifikası, görsellerin ayarlanması, duyarlı tasarım altyapısının oluşturulması gibi konular temel SEO çalışmalarımızdan bazılarıdır.

Müşterilerimizin talebi doğrultusunda detaylı SEO çalışması da yapmaktayız.


Bakım / Onarım

Bir internet sitesinin olmazsa olmaz öğeleri domain ve hostingdir. Domain ve hosting hizmetleri de bu konuda hizmet veren firmalardan genelde bir yıllığına kiralanır.

Herhangi bir hak kaybına uğramamak ya da sitenin kapanması gibi bir durumla karşılaşmamak için süre bitim tarihlerinin takip edilmesi ve yenileme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

İnternet sitelerindeki takip ve yenileme işlemlerini yapmak istemeyen müşterilerimiz için bu süreci onlar adına üstlenmekte ve gerekli işlemleri gerçekleştirmekteyiz.

Bakım onarım haricinde müşterilerimiz internet sitelerine yeni sayfalar, görseller, metinler eklemek istediğinde ya da mevcut içeriklerde değişiklik talep ettiklerinde bu konularla da ilgilenmekteyiz.

Domain Yönetimi

Domain Yönetimi

Bir internet sitesini ziyaret edebilmemiz için sunucu bilgisayarın IP adresini bilmemiz gerekir. Ip adresi ise sunucu bilgisayara atanan, 0 ile 255 arasında değişen dört ondalık sayıdan oluşan bir sistemdir.

İnternet sitelerinin Ip adreslerini akılda tutmak oldukça zor olduğundan, her sitenin IP adresini temsil eden bir isimlendirme sistemi geliştirilmiştir. Buna Domain Name System denir. (DNS)

Domain ifadesi bir internet sitesinin adının olduğu kısımdır ve Türkçesi alan adıdır. Yani bir internet sitesine erişmek için tarayıcıya yazılan kısma domain denilmektedir. Örneğin google.com bir alan adıdır.

Alan adları her site için özeldir. Site isminin başka bir kişi ya da kurum tarafından alınıp alınmadığı kontrol edilmelidir. Eğer isim kullanıma açıksa tescil edilebilir, değilse başka bir isim seçilir.

Domain uzantıları sitenin kuruluş amacına göre değişebilir. Bazı internet sitelerinin uzantıları .com ile biterken bazıları .net, .org. ya da .gov vs ile bitebilir. Uzantıya göre ücretlendirmeleri de farklılık gösterebilir.

Domain kayıt işlemlerinin ana merkezi ABD'deki ICANN kurumudur. Bu kurum dünyadaki pek çok aracı kurum sayesinde domain tescillerini gerçekleştirir. Türkiye'de de pek çok domain tescil firması bulunmaktadır.

Yaygın bir uygulama olarak alan adları bir yıllığına kiralanır. Süresi bitmeden önce domain yöneticisine e-posta ya da SMS ile hatırlatma yapılır. Eğer domain halen kullanılmak isteniyorsa süresi bir yıl daha uzatılır.

Domain yenileme süreleri zamanında yapılmadığında geç yenileme bedeli ya da domain kaybı söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla domain yenileme zamanlarının düzenli olarak takip edilmesi önemlidir.

Domain tescili sürecinde nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda firmamız sizleri bilgilendirecektir. Hali hazırda domain tesciliniz bulunuyorsa mevcut adresiniz üzerinden yönetim işlemlerini sağlamaktayız.

Kullanıma açılan her domain için güvenlik sertifikası (SSL) yüklenmesi de gereklidir. Ücretli ya da ücretsiz olabilen bu sertifikalardan hangisine ihtiyacınız olduğu konusunda sizi bilgilendirmekteyiz.

Hosting Yönetimi

Hosting Yönetimi

Bir internet sitesindeki resim, yazı, ses, video, kaynak kod gibi tüm içeriğin ziyaretçilere sunulmak üzere bir bilgisayar üzerinde tutulmasına hosting / barındırma denir.


Bu bilgisayar teknik olarak evde ya da ofiste kullandığımız bir bilgisayar dahi olabilir fakat bu durum risk ve maliyet açısından pek uygun olmadığı için tercih edilmez.


Barındırma hizmeti, barındırma işlemleri konusunda hizmetler sunan firmalardan kiralanır. İhtiyaç duyulan altyapı, alan genişliği, trafik vs gibi konular göz önüne alınmalıdır.


Kiralanan sunucu bilgisayarlara, internet sitesinde bulunması gereken her şey yüklenir, domain ve hosting arasında bağlantı sağlanır ve ziyaretçilerin kullanımına açılır.


Domain tescil firması ile barındırma firması aynı ya da farklı firma olabilir. Bu nedenle domain ve hosting arasındaki iletişim için teknik ayarlamalar gerekir.


Daha önce satın almış olduğunuz bir hosting paketiniz varsa ve talep ettiğiniz internet sitesi için uygunsa mevcut paketiniz üzerinden işlemlere devam edilebilir.


Eğer daha önce bir hosting hizmeti satın almadı iseniz ihtiyaç analizini yaptıktan sonra hangi özelliklerde bir hizmet paketine ihtiyacınız olduğunu belirtiyoruz.


Logo Tasarım

Logo Tasarımı

Bir firmanın, kurumun, ürünün ya da hizmetin imzası niteliğindeki karakterler, çizgiler, şekiller ya da sembollerden oluşan ifadesine logo diyoruz.


Logolar zaman içinde ilgili oldukları konuyla ya da markayla özdeşleşirler ve başka bir açıklama yapmaya gerek kalmaksızın bir markayı temsil ederler.


Logo, akılda kalıcıdır ve uzun açıklamalarla anlatılacak bir şeyi sadece bir görselle ifade edebilme imkanı sunar. Bu nedenle üzerinde titizlikle çalışmak gerekir.


Logo tasarımı ikonik, yazısal, hem yazısal hem ikonik, baş harfleri vurgulu, tipografik, kaligrafik, rakamsal gibi çok çeşitli yöntemler tercih edilerek oluşturulabilir.


Logo tasarımı, yapacak olan sanatçıya ve firma talebine değişiklik gösterebilir. Kimi zaman logolar dönem trendlerine göre de oluşturulabilmekte ve zaman içinde değiştirilmektedir.


Çok eski zamanlardan beri kullanılan logolar günümüzde dijital programlar aracılığıyla vektörel tabanlı olarak oluşturulmaktadır.


Logo bir internet sitesinde kullanılabileceği gibi firmanın ihtiyaç duyduğu diğer yerlerde de kullanılabileceğinden tasarımın vektörel olması önem arzetmektedir.


Vektörel olarak oluşturulan logolar büyük reklam panolarından küçük kartvizitlere kadar her ihtiyaç için sorunsuzca kullanılabilmektedir.


Ürün Çekimi

Ürün Çekimi

İnternet siteleri için görseller olmazsa olmaz öğelerdir. Konuyla doğrudan bağlantılı nitelikli resimler ziyaretçileriniz üzerinde her zaman olumlu bir etki bırakır.


Ürün çekimlerini kendiniz yapabileceğiniz gibi bu konuyu profesyonel ekiplere de bırakmak isteyebilirsiniz. Bu durum; işinizin niteliği, tercihiniz ve ekonominiz ile alakalıdır.


Ürün çekimi yapılmadan önce mekanın ve ürünlerin hazırlanması, gerekli aksesuarların temin edilmiş olması ve yeterli zamanın ayrılması çok önemlidir.


Çekimler kimi zaman firma içerisinde kimi zaman da firma dışında yapılmaktadır. Bu durumda ürünlerin çekim yapılacak alana sağlıklı bir şekilde aktarılması da önemlidir.


Ürün fotoğraflarının hangi mecralarda kullanılacağı da bir diğer önemli konulardan birisidir. Dolayısıyla aktif olunan sosyal mecranın belirtilmesi önem arz etmektedir.


İnternet sitenizde kullanılacak görsellerinizin uygun platformlar üzerinden bizlere iletilmesi gerekmektedir. Örneğin Whatsapp üzerinden iletilmesini tercih etmemekteyiz.


Firmamızın hangi tür görsel çekimler yaptığı ve sizin ne tür çekimlere ihtiyacınız olduğunu görüşmelerimizde müşterilerimize belirtiyoruz.


İçerik Yönetimi

İçerik Yönetimi

İnternet sitesinde sunulacak olan yazıların yazılması, konuyla ilgili görsel kaynakların oluşturulması, gerektiğinde güncellenmesi ve yönetilmesi işine içerik yönetimi denir.


İçerikler SEO ile uyumlu, başka sitelerden kopyala-yapıştır usuluyle alınmamış, ziyaretçiler için bilgilendirici ya da tanıtıcı nitelikte olmalıdır.


İçerikler oluşturulmadan önce internet sitesinin amacı, hedef kitlesi gibi unsurların öğrenilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kimi zaman firma ziyaretleri faydalı hatta gerekli olabilmektedir.


Hukuk, tıp, endüstriyel makinalar gibi uzmanlık gerektiren alanlarla ilgili içeriklerin üretildikten sonra konunun uzmanı kişilere iletilerek kontrol ettirilmelidir.


Kurumsallaşmış firmalar açısından yanlış içeriklerin yayımlanmış olması marka kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir durum olacağından içeriklere özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.


Range Bilişim olarak içeriklerinizin üretilmesi ya da güncellemesi noktasında gerekli özeni göstermekteyiz. Onayınız sonrasında sitenizde yayımlamaktayız.


Site Tasarımı

Site Tasarımı

Bir internet sitesinde sunulacak görsellerin ve metinlerin estetik bir bütünlük içinde düzenlenmesine web tasarım denilmektedir.


Web tasarım ile ilgili pek çok kavram ve teknik yaklaşım bulunmaktadır. Ayrıca bu süreçleri digital olarak tasarlamak için de pek çok farklı platform kullanılmaktadır.


Bir internet sitesinde kullanılacak fotoğrafın eni, boyu, kenarlığı, kenar boşluğu, filtresi vs üzerinde düşünülen, nasıl olacağına karar verilen bir konudur.


Yine bir yazının tipi, rengi, büyüklüğü, satır aralarındaki boşluklar, sağa ya da sola yaslanması gibi konular da nasıl olacağı tasarlanan detaylardan bazılarıdır.


İnternet sitesinde kullanılacak olan dil de tasarımı etkilemektedir. Soldan sağa doğru kullanılan bir dil ile sağdan sola doğru kullanılan bir dilin tasarımı farklı olabilmektedir.


Günümüzde bir internet sitesi tasarımı için bazı konular artık olmazsa olmaz kabul edilmiştir ve bunları sağlamayan siteler ziyaretçiler tarafından hoş karşılanmamaktadır.


Örneğin duyarlı tasarım (responsive design) yaklaşımı bunlardan biridir. Bu yaklaşım; bir internet sitesinin farklı cihazlar üzerinden siteye erişen kullanıcılara en uygun görünümü sağlaması demektir.


Günümüzde akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşması nedeniyle internet sitesilerinin duyarlı olması, özellikle mobil uyumlu olması çok önemli hale gelmiştir.


Range Bilişim olarak yapımını üstlendiğimiz tüm internet sitelerini bir standart olarak mobil uyumlu olarak inşa ediyoruz.


Temel SEO

Temel SEO

SEO, search engine optimization ifadesinin kısaltılmış halidir ve arama motorlarının politikalarına uygun olarak yapılan bir dizi iyileştirmeleri kapsayan süreci ifade eder.


Arama motorları insanların daha iyi bir web sitesi ziyareti deneyimi yaşaması için çeşitli analizler yaparlar, kendi algoritmalarını oluştururlar ve bunları yayımlarlar.


Bu analizler kapsamında internet kullanıcılarının eğilimleri, alışkanlıkları, kullandıkları cihazlar, bağlantı hızları vs arama motorları tarafından takip edilir.


Ülkemizde yaygın olarak kullanılan arama motoru Google olduğu için SEO çalışmalarında yoğun olarak Google yönergeleri takip edilmeye çalışılır.


SEO çalışmasındaki ana hedef, internet sitesinin arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkması, internet sitesinin hızlı açılması, siteyle kullanıcı arasında güvenli bir bağlantı kurulması vs gibi durumlardır.


SEO çalışmaları başlı başına bir uzmanlık alanı olduğundan ve her firmanın SEO çalışması için talebi de olmadığından müşterilerimize bir standart olarak temel SEO ayarlarını sunmaktayız.


Güvenli bağlantı için SSL sertifikası, görsellerin ayarlanması, duyarlı tasarım altyapısının oluşturulması gibi konular temel SEO çalışmalarımızdan bazılarıdır.


Müşterilerimizin talebi doğrultusunda detaylı SEO çalışması da yapmaktayız.


Bakım Onarım

Bakım / Onarım

Bir internet sitesinin olmazsa olmaz öğeleri domain ve hostingdir. Domain ve hosting hizmetleri de bu konuda hizmet veren firmalardan genelde bir yıllığına kiralanır.


Herhangi bir hak kaybına uğramamak ya da sitenin kapanması gibi bir durumla karşılaşmamak için süre bitim tarihlerinin takip edilmesi ve yenileme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.


İnternet sitelerindeki takip ve yenileme işlemlerini yapmak istemeyen müşterilerimiz için bu süreci onlar adına üstlenmekte ve gerekli işlemleri gerçekleştirmekteyiz.


Bakım onarım haricinde müşterilerimiz internet sitelerine yeni sayfalar, görseller, metinler eklemek istediğinde ya da mevcut içeriklerde değişiklik talep ettiklerinde bu konularla da ilgilenmekteyiz.